Kąpiele aromaterapeutyczne są znane od stuleci i zażywane są głównie w celach relaksacyjnych. To jednak niejedyne możliwości takich zabiegów. Olejki eteryczne do kąpieli mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, zmniejszać stres, rozluźniać napięte mięśnie czy polepszać stan skóry. Same kąpiele aromaterapeutyczne uważane są za jedną z najłatwiejszych form aromaterapii.

Jakie olejki eteryczne stosować do kąpieli, by uzyskać oczekiwane rezultaty i jak w ogóle takie olejki do kąpieli stosować? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w tym artykule.

Właściwości olejków eterycznych do kąpieli

Olejki eteryczne do kąpieli wpływają pozytywnie nie tylko na ciało, ale także na umysł. Rozluźniają napięte mięśnie, łagodzą bóle, mają właściwości przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Pobudzają krążenie, a także poprawiają ogólną kondycję skóry. Kąpiąc się w olejkach eterycznych, jednocześnie się nimi inhalujesz, co również ma zbawienny wpływ na zdrowie.

Oto nasi faworyci:

Stosowanie olejków eterycznych do kąpieli

Przed rozpoczęciem kąpieli najlepiej wziąć chłodniejszy prysznic, by uzyskać lepsze efekty odprężające. Zmiany temperatury wpływają również pozytywnie na samą jędrność i elastyczność skóry, co będzie dodatkowym atutem takich praktyk przed kąpielą. Nie jest to jednak konieczne do cieszenia się z właściwości samego zabiegu.

Przygotowując kąpiel, niezwykle istotne jest pamiętać, by nie dodawać środków myjących do wody, jeśli chcemy w pełni cieszyć się z efektów kąpieli eterycznych.

Jaką ilość olejku eterycznego dodać do kąpieli?

W zależności od naszych preferencji będzie to od pół do dwóch łyżeczek olejku eterycznego. Taka ilość, choć może wydawać się niewielka w porównaniu do wielkości wanny i tego, ile do niej dopuszczono wody, jest jednak wystarczająca w przypadku dobrych jakościowo olejków do stosowania w czasie kąpieli.

Długość kąpieli aromaterapeutycznej

To, ile czasu spędzimy na tym odprężającym zabiegu, zależy przede wszystkim od nas i tego, kiedy poczujemy się rozluźnieni. Sama jednak kąpiel z użyciem olejków eterycznych przynosi efekty już po 10 minutach korzystania z niej.

Kąpiel z wykorzystaniem olejków eterycznych

Kąpiel aromaterapeutyczna to doskonały sposób na relaks i odprężenie się po ciężkim dniu. Olejki eteryczne dodane do kąpieli, w zależności od rodzaju samego olejku, mogą przynieść inne rezultaty. Niektóre bardziej nas zrelaksują, inne wpłyną na stan naszej skóry, jeszcze inne pomogą w regeneracji po długim treningu. Po samej kąpieli olejki eteryczne można wmasować również w ciało, to tylko wzmocni oczekiwane rezultaty.

Do samych kąpieli polecamy, poza oczywiście olejkami, wykorzystać również świece zapachowe.