Na pewno znasz korzeń imbiru, plasterek który dodajesz do herbaty, do miodu z cytryną gdy nadchodzi przeziębienie, ale czy wiesz, że ma on również wiele innych korzyści zarówno dla umysłu, jak i ciała? Do czego więc nadaje się olejek eteryczny imbirowy?

Imbir Zingiber officinale to olejek eteryczny destylowany parą wodną z kłącza, mięsistego korzenia tej tropikalnej rośliny. Jest to wieloletnia roślina zielna, która wytwarza kolczaste liście i żółte kwiaty. Imbir pochodzi z Azji i stał się jedną z pierwszych przypraw, które przebyły „szlak przypraw”. Obecnie jest intensywnie uprawiana w większości krajów tropikalnych, gdzie roślina kwitnie w gorących i wilgotnych warunkach. W XVI wieku dotarł do Indii Zachodnich, gdzie obficie się rozrósł.

Nasz olejek eteryczny z imbiru jest uprawiany na Madagaskarze. Jego aromat jest natychmiast rozpoznawalny, ciepły i pikantny z nutami ziemistymi i drzewnymi i nutą pieprzu.


W aromaterapii imbir jest stosowany jako tonik trawienny oraz do rozgrzewania i łagodzenia zmęczonych mięśni. Jest znany ze swoich stymulujących efektów, które mogą zwiększać koncentrację, jednocześnie kojąc i zmniejszając uczucie stresu, smutku, niepokoju, letargu, poruszenia, zawrotów głowy i zmęczenia. Dodając go do do mieszanki, która złagodzi bóle mięśni i rozgrzeje. Zaś w dyfuzorze nadaje mieszance orzeźwiającej pikantnej nuty oraz jest cudonej jakości afrodyzjakiem. Nada ciapła i wzmocnienia.

Używany kosmetycznie olejek eteryczny z imbiru może łagodzić zaczerwienienia i eliminować bakterie, zwłaszcza zaczerwienienia i bakterie związane z trądzikiem. Wiadomo, że jego właściwości przeciwutleniające działają ochronnie na skórę, hamując oznaki uszkodzenia skóry i starzenia, takie jak zmarszczki i drobne linie. Jego stymulujące właściwości sprawiają, że jest idealnym składnikiem rewitalizujących kremów nawilżających, które przywracają koloryt i blask szarej cerze. Działa również antycelulitowo stosowany w miejscowym masażu połączony z olejem bazowym. Zastosowany we włosach olejek imbirowy przyczynia się do zdrowia skóry głowy i włosów, a jego właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne przyczyniają się do ich czystości, jednocześnie łagodząc suchość i charakterystyczny dla łupieżu swędzenie. Wiadomo, że poprzez stymulację i poprawę krążenia poprawia zdrowszy wzrost włosów.

Stosowany w medycynie olejek eteryczny z imbiru ma właściwości detoksykujące i trawienne, które ułatwiają eliminację toksyn i przyspieszają trawienie. Dodatkowo łagodzi dolegliwości związane z żołądkiem i jelitami, w tym wzdęcia, biegunkę, skurcze, niestrawność, bóle brzucha i kolki. Dla osób, które chcą przybrać na wadze, olejek imbirowy zwiększa apetyt. Posiada właściwości wykrztuśne, które usuwają śluz z dróg oddechowych i skutecznie zmniejszają objawy dolegliwości układu oddechowego, w tym duszności, astmy, kaszlu, przeziębienia, grypy i zapalenia oskrzeli. Wiadomo, że po wmasowaniu w mięśnie właściwości przeciwbólowe olejku imbirowego łagodzą i zmniejszają bóle oraz stany zapalne, a tym samym łagodzą dolegliwości takie jak bóle głowy, migreny, zapalenie stawów, ból pleców i bóle menstruacyjne.

Bardzo dobrze łączy się z cytrusowymi olejkami eterycznymi i uzupełnia przyprawy, takie jak czarny pieprz czy kardamon.



Oto kilka mieszanek, które możesz wypróbować w domu:

Mieszanka do dyfuzora - zimowe ocieplenie :)
To cudowna mieszanka, która wniesie do Twojego domu ciepło i komfort. Odświeży jak i zadziała energetyzująco. Dodaj następujące olejki eteryczne do wody w dyfuzorze:

2 krople imbiru – Zingiber officinale
4 krople s
łodkiej pomarańczy – Citrus sinensis
2 krople kardamonu – Elettaria cardamomum

Olejek do masażu - ukojenie dolegliwości trawiennych
Do bazy dowolnego oleju nośnego 20ml (np kokosowego) dodaj olejki eteryczne. Delikatnie pocieraj brzuch wok
ół pępka zgodnie z ruchem zegara. Przyniesie Ci złagodzenie dyskomfortu trawiennego.

4 krople imbiru – Zingiber officinale
4 krople nasion kolendry – Coriandrum sativum
2 krople rumianku
niemeickiego – Chamomilla recutita

Olejek do masażu - zmęczone i obolałe mięśnie
Dodaj następujące krople do 20 ml olejku bazowego, idealnego dla złagodzenia b
ólu mięśni. Wmasuj okrągłymi ruchami w obolałe mięśnie, a uzyskasz rozgrzewający masaż. Absolutnie nie stosować na twarz. Doatkowo jego właściwości działają antycelluitowo i poprawiają kondycję zwiotczałej skóry.

4 krople imbiru – Zingiber officinale
4 krople czarnego pieprzu – Piper nigrum
2 krople trawy cytrynowej – Cymbopogon citratus

Wsparcie wenętrzne
2 krople 3 razy dziennie na neutralnym nośniku (najlepiej miód, olej roślinny np. lniany, z czarnuszki...) W ten sposób stosowany olejek imbirowy ułatwia usuwanie toksyn, poprawia trawienie, łagodzi dolegliwości żołądkowe i jelitowe, poprawia apetyt, oczyszcza drogi oddechowe, łagodzi bóle i łagodzi stany zapalne.

Mieszanka do włosów - wzmocnienie
Dodaj kilka kropel do szamponu, to zastosowanie przyniesie wzmocnienie dla Twoich włos
ów jak i zapobiegniesz ich wypadaniu. Olejek imbirowy przyczynia się do zdrowia i czystości skóry głowy, łagodzi suchość i swędzenie oraz wspomaga zdrowszy wzrost włosów poprzez stymulację i poprawę krążenia w skórze głowy.

Zwrróć uwagę na cenę olejku imbirowego. Generalnie waha się od kilkudziesięciu do paruset złotych za 10-15ml. Przy tym ważny jest skład! Aby nie była to substancja syntetyczna, którą zawyczaj kupisz za parę zł.

Życzę samych cudownych, spokojnych i przepełnionych naturą chwil...
Pięknego dnia!