Metale ciężkie, kiedy dostają się do naszego organizmu mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia jak i szereg chorób... nowotworów, problemów z układem krążenia czy układu nerwowego i bardzo ciężko jest je stamtąd wyrzucić.

Dostają się do naszego organizmu z trzech miejsc :

  1. woda, powietrze, pokarmy

  2. lekarstwa, szczepionki, plomby dentystyczne

  3. kosmetyki i chemia gospodarcza

 

CHELATACJA – to oczyszczanie z metali ciężkich

 

Jednym z najskuteczniejszych naturalnych detoksykantów metali ciężkich i innych toksycznych zanieczyszczeń jest KOLENDRA. Usuwa z centralnego układu nerwowego i kości - rtęć, ołów, kadm. Skutecznie wyciąga rtęć zgromadzoną w przestrzeni międzykomórkowej oraz w jądrach komórek, a także inne metale ciężkie z komórek mózgowych.

Jednakże sama kolendra nie wystarczy, ponieważ przenosi ona toksyny do innych obszarów ciała. Tak więc żeby ich się całkowicie pozbyć potrzebne jest zażywanie chlorelli, która pozwoli je związać i usunąć z organizmu.

CHLORELLA to słodkowodna Alga, która zawiera duże ilości witaminy B12. Pod względem zawartości chlorofilu żadna roślina zielona nie może się z nią równać. Poprawia odporność, a także działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. W tym mikroskopijnym organizmie zamknięta jest niezwykła energia biologiczna. Ściana komórkowa chlorelli zawiera unikalną substancję z poropoliny. Metale ciężkie oraz substancje są przez nią wiązane w sposób nieodwracalny i wydalany na zewnątrz.

Dzięki połączeniu kolendry z chlorellą możemy usunąć aż 80 procent metali ciężkich z organizmu. Kolendrę z chlorellą najlepiej spożywać w postaci koktajlu.

 

KOKTAJL DETOKSYKUJĄCY

Do blendera należy wrzucić następujące składniki:

  • pół dojrzałego mango

  • jedno kiwi ( może być ze skórką )

  • garść świeżej kolendry ( uprzednio pokrojone ) lub 2 kropeliki olejku z kolendry

  • owoc kaki ( ale może być jakikolwiek inny który lubisz np. jabłko)

  • łyżeczka chlorelli ( w proszku )

  • pół szklanki przegotowanej zimnej wody

 

Tak przygotowany shake pijemy na czczo, przed pierwszym posiłkiem przez co najmniej miesiąc czasu. Następnie powinna nastąpić 6 miesięczna przerwa, aby móc ponownie powtórzyć.

Spożywać może każdy :) Jest bezbiecznye dla dzieci i kobiet w ciąży, ponieważ wzmacnia system immunologiczny, zwalcza infekcje i kolkę.

Działamy i lecimy po zdrowie !!!