Dobry sen... Czym jest dobry sen? Dlaczego tak wiele osób ma z nim problem?

Pomimo, iż wszyscy urodziliśmy się ze zdolnością do snu. Jest on obecnie najcenniejszym dobrem, ma wiele zalet. Począwszy od zwiększonej energii, szybszego metabolizmu, lepszej produktywności po zmniejszenie ryzyka chorób, stanów zapalnych i oczywiście korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy.

Jednak obecne czasy pandemii, wojny doprowadziły do przeogromnego wzrostu stresu. Obawy przed niepewnością ekonomiczną, strach przed zachorowaniem, utratą bliskich, te obawy bardzo obciążają nasz sen. Pandemia izolowała nas w domach, gdzie pozbyliśmy się ruchu, siedzieliśmy przed ekranami z pracą czy edukacją, jedliśmy mało wartościowe pożywienie i nadużywaliśmy alkoholu... Co przełożyło się na zwiększony poziom stresu, słabą kondycję fizyczną i bardzo często depresją. Wojna to podobne emocje i lęki, które nie czynią niczego dobrego, wręcz niszczą nas od wewnątrz. Tak więc, jeśli poziom stresu wpływa na Twój sen i odwrotnie, nadszedł czas, aby zarządzanie stresem stało się priorytetem! Nie poddaj się temu zabójcy.

 

Aromaterapia

Lawenda jest to olejek który jest wszystkim znany, jest on bardzo często używany na początku przygody z aromaterapią. I to jest świetny wybór, gdyż ma szeroki zakres zastosowania.

Lawenda jest jednym z najlepiej przebadanych olejków eterycznych i jest idealna dla tych z Was, którym trudno jest zwolnić i wyłączyć się. A gdy głowa przytula poduszkę masz gonitwę myśli i czujesz niepokój. To właśnie lawenda ma zachęcić Ciebie do głębszego snu, wystarczy że dodasz kropelkę olejku Lawendowego na poduszkę lub nałożysz odrobinę oleju bazowego i kropelkę lawendy na punkt tętna tuż przed snem, to powinno pomóc ukoić system nerwowy i zmniejszyć tętno i ciśnienie krwi. Możesz również zastosować w dyfuzorze tuż przed snem :)


 

Aktywność fizyczna
Tu wszelkiego rodzaju ćwiczenia na macie. Może to być joga i ćwiczenia oddechowe. Już nie wspomnę o medytacji, która czyni cuda jeśli chodzi o uwolnienie złych emocji – spójrz jak to robi Klaudia Pingot.


Odżywianie
Albo brak odpowiedniego odżywiania wpływa na pogorszenie naszego stanu psychicznego zdrowia. Dostosuj dietę w cenne składniki, aby zrównoważyć i uzupełnić niedobory. Oczywiście alkohol bardzo zaburza sen, rozregulowuje, osłabia, a nawet kolejnej nocy odczuwasz skutki spożycia
.