Ochrona przed owadami to istotny aspekt letnich dni, szczególnie jeśli chcemy cieszyć się spokojnymi i bezpiecznymi chwilami na świeżym powietrzu. Wiele osób szuka naturalnych sposobów na odstraszanie komarów, kleszczy i innych uciążliwych insektów. Jednym z popularnych podejść w tej dziedzinie jest aromaterapia, która wykorzystuje olejki eteryczne o działaniu odstraszającym. W tym wpisie na bloga przedstawimy różne olejki eteryczne, które są skuteczne w odstraszaniu komarów i kleszczy. Poznasz również kilka mieszek do przygotowania samemu w domu oraz inne zapachy, które nie są lubiane przez różne owady.
Przygotuj się na podróż do świata naturalnej ochrony przed owadami!

Jakie olejki eteryczne na komary?

Komary to insekty, które przeszkadzają nam podczas letnich wieczorów na świeżym powietrzu. Istnieje kilka olejków eterycznych, które mają potencjał odstraszać komary. Oto kilka z nich:

Lawenda: Lawenda to jeden z najbardziej popularnych olejków eterycznych o działaniu odstraszającym komary. Jego delikatny i kojący zapach jest przyjemny dla nas, ale odpycha te niepożądane owady. Dodatkowo, lawenda ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co czyni ją doskonałym wyborem na letnie wieczory.

Cynamon: Cynamon nie tylko wspaniale pachnie, ale także skutecznie odstrasza komary. Jego intensywny zapach działa jako bariera dla tych owadów, uniemożliwiając im zbliżanie się do nas. Warto dodać, że cynamon ma również działanie antyseptyczne i antygrzybicze.

Drzewo cedrowe: Olejek z drzewa cedrowego posiada silne właściwości odstraszające komary. Zapach drzewa cedrowego jest nie do zniesienia dla tych insektów, dlatego jest często wykorzystywany w naturalnych repelentach. Ponadto, olejek z drzewa cedrowego ma właściwości uspokajające i pomaga odstraszać także inne owady, takie jak moli.

Drzewo herbaciane: Drzewo herbaciane jest znane ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, ale ma także mocne działanie odstraszające komary. Jego aromatyczny zapach działa jako skuteczna bariera, która chroni nas przed ukąszeniami tych insektów.

Geranium: Olejek z geranium posiada przyjemny, kwiatowy zapach, który człowiek uwielbia, a komary nienawidzą. Jego działanie odstraszające sprawia, że geranium jest często wykorzystywane w naturalnych repelentach. Dodatkowo, geranium ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Trawa cytrynowa: Trawa cytrynowa to kolejny skuteczny olejek eteryczny na komary. Intensywny zapach cytryny odstrasza te owady, sprawiając, że niechętnie zbliżają się do nas. Trawa cytrynowa ma również właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne.

Mięta pieprzowa: Mięta pieprzowa nie tylko odświeża nasze zmysły, ale także odstrasza komary. Jej silny, miętowy zapach jest nie do zniesienia dla tych insektów, dlatego mięta pieprzowa jest często stosowana w naturalnych repelentach. Dodatkowo, mięta pieprzowa ma właściwości łagodzące podrażnienia skóry.

Słodka pomarańcza: Olejek z słodkiej pomarańczy ma orzeźwiający i słodki zapach, który odstrasza komary. Jest to doskonały wybór dla osób, które nie przepadają za intensywnymi zapachami. Słodka pomarańcza ma także właściwości uspokajające i może pomóc w redukcji stresu.

Jakie olejki eteryczne na kleszcze?

Kleszcze są nie tylko irytujące, ale także mogą przenosić niebezpieczne choroby. W przypadku ochrony przed kleszczami, warto rozważyć następujące olejki eteryczne:

Drzewo cedrowe: Podobnie jak w przypadku komarów, olejek z drzewa cedrowego odstrasza również kleszcze. Ich zapach jest dla nich nie do zniesienia, dlatego warto sięgnąć po ten olejek, aby uniknąć niebezpieczeństwa ugryzienia przez te pasożyty.

Słodka pomarańcza: Olejek z słodkiej pomarańczy nie tylko skutecznie odstrasza komary, ale także kleszcze. Jego przyjemny, owocowy zapach odpycha te owady, zapewniając nam ochronę podczas spacerów po lesie czy parku.

Drzewo herbaciane: Drzewo herbaciane jest znane z wielu właściwości, w tym z działania odstraszającego kleszcze. Dodając kilka kropel olejku z drzewa herbacianego do swojego naturalnego repelentu, możemy zwiększyć jego skuteczność w ochronie przed tymi niebezpiecznymi insektami.

Geranium: Olejek z geranium, oprócz odstraszania komarów, może również odeprzeć kleszcze. Jego kwiatowy zapach jest nie do zniesienia dla tych pasożytów, co czyni go skutecznym środkiem odstraszającym.

Lawenda: Lawenda, znana ze swojego działania odstraszającego komary, może również pomóc w uniknięciu ugryzień kleszczy. Jej kojący zapach jest nieprzyjemny dla tych insektów, sprawiając, że trzymają się z dala od naszej skóry.

Tymianek: Tymianek to kolejny olejek eteryczny, który może odeprzeć kleszcze. Jego silny i ziołowy zapach działa jako bariera, uniemożliwiając tym owadom zbliżanie się do nas.

Eukaliptus: Olejek eukaliptusowy ma silne właściwości odstraszające kleszcze. Jego charakterystyczny zapach jest nie do zniesienia dla tych insektów, dlatego warto go używać, aby uniknąć ugryzień i potencjalnych chorób przenoszonych przez kleszcze.

Trawa cytrynowa: Trawa cytrynowa, oprócz odstraszania komary, również odpycha kleszcze. Jej świeży, cytrynowy zapach jest skuteczną barierą dla tych pasożytów, chroniąc nas przed ich ukąszeniami.

Rozmaryn: Olejek eteryczny z rozmarynu ma właściwości odstraszające kleszcze. Może być stosowany w naturalnej ochronie przed tymi insektami.


Jak stosować olejki eteryczne do odstraszania komarów i kleszczy?

Olejki eteryczne można stosować na różne sposoby w celu odstraszania komarów, kleszczy i innych owadów. Oto kilka popularnych metod:

Dyfuzja: Wykorzystanie dyfuzora do rozprowadzania olejków eterycznych w powietrzu jest jednym z najłatwiejszych sposobów na korzystanie z ich właściwości odstraszających. Dodaj kilka kropli wybranego olejku do dyfuzora i włącz go na kilka godzin, aby utrzymać owady z dala od pomieszczenia.

Spray: Można również przygotować spray na bazie olejków eterycznych. Wlej wodę do butelki ze spryskiwaczem i dodaj kilka kropel wybranego olejku. Spryskuj ubrania, skórę lub powierzchnie, na których chcesz ochronić się przed owadami.

Stosowanie miejscowo: Możesz również stosować olejki eteryczne bezpośrednio na skórę, aby odstraszyć komary i kleszcze. Dodaj kilka kropel olejku do nośnika, takiego jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek, i delikatnie wmasuj w skórę narażoną na ukąszenia lub ugryzienia.

Ważne jest pamiętanie, że olejki eteryczne są silnie skoncentrowane i mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób. Przed użyciem zawsze przeprowadź test na małej powierzchni skóry i skonsultuj się z aromaterapeutą lub lekarzem.

Przepisy na mieszanki do odstraszania komarów, much i kleszczy do przygotowania w domu

Mieszanka na komaróy:

 • 4 kropel olejku eterycznego z lawendy
 • 4 kropel olejku eterycznego z trawy cytrynowej
 • 4 kropel olejku eterycznego z geranium
 • 100 ml wody

Mieszanka na komaróy:

 • 3 kropel olejku lawendowego
 • 4 kropel olejku trawy cytrynowej
 • 2 kropel olejku geraniowego
 • 2 kropel olejku drzewa herbacianego
 • 100 ml wody destylowanej

Mieszanka na komary:

 • 3 kropli olejku lawendowego
 • 3 kropli olejku trawy cytrynowej
 • 1 kropli olejku mięty pieprzowej
 • 3 kropli olejku słodkiej pomarańczy
 • 30 ml oleju nośnikowego (np. olej migdałowy)

Połącz wszystkie składniki w butelce i delikatnie wstrząśnij. Następnie nałóż niewielką ilość mieszanki na skórę lub ubranie przed wyjściem na zewnątrz.

Mieszanka na kleszcze:

 • 4 kropli olejku eterycznego z drzewa cedrowego
 • 4 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa
 • 4 kropli olejku eterycznego z rozmarynu
 • 100 ml wody

Mieszanka na kleszcze:

 • 2 kropli olejku drzewa cedrowego
 • 4 kropli olejku eukaliptusowego
 • 2 kropli olejku tymiankowego
 • 3 kropli olejku lawendowego
 • 30 ml oleju nośnikowego (np. olej jojoba)

Połącz wszystkie składniki w butelce ze spryskiwaczem i dokładnie wstrząśnij. Spryskuj tę mieszankę na skórę i ubrania, szczególnie w obszarach narażonych na ugryzienia kleszczy.

Mieszanka na muchy:

 • 2 kropel olejku mięty pieprzowej
 • 4 kropel olejku lawendowego
 • 3 kropel olejku drzewa herbacianego
 • 100 ml wody destylowanej

Połącz składniki w butelce ze spryskiwaczem. Przed użyciem wstrząśnij i spryskaj pomieszczenia, zwłaszcza okna i drzwi.


Jakiego zapachu nie lubią inne owady?

Osy: Osy nie lubią zapachu goździków, geranium, cynamonu, trawy cytrynowej, mięty pieprzowej. Możesz spróbować umieścić kilka goździków w pobliżu miejsc, gdzie osy często się pojawiają, naączyć wacik olejkami eterycznymi lub puścić mgiełkę w dyfuzorze.

Muchy: Muchy nie znoszą zapachu olejku eterycznego z mięty pieprzowej, drzewa cedrowego, lewendy, paczuli, rozmarynu, drzewa herbacianego, tymianku. Możesz spryskać powierzchnie w domu olejkiem, aby odstraszyć muchy.

Mrówki: Mrówki nie lubią zapachu cynamonu. Posyp szlaki mrówek cynamonem lub umieść go w pobliżu miejsc, gdzie pojawiają się mrówki.

Karaluchy: Karaluchy nie lubią zapachu olejku eterycznego z lawendy. Stosowanie olejku z lawendy na obszarach narażonych na karaluchy może pomóc w odstraszaniu tych insektów.

Mszyce: Mszyce nie lubią zapachu olejku eterycznego z tymianku. Możesz spryskać rośliny, na których występują mszyce, roztworem olejku eterycznego z tymianku i wody, aby je odstraszyć.

Ćmy: Ćmy unikają zapachu olejku eterycznego z lawendy. Możesz umieścić woreczki z suszonymi kwiatami lawendy w szafach lub pomieszczeniach, aby odstraszyć ćmy.

Muszki owocówki: Muszki owocówki nie lubią zapachu olejku eterycznego z cytryny. Możesz umieścić kawałek skórki cytryny w pobliżu owoców lub zastosować olejek eteryczny z cytryny na obszarach, gdzie pojawiają się te owady.

Chrząszcze: Chrząszcze nie lubią zapachu olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Możesz spryskać obszary, gdzie widzisz chrząszcze, mieszanką olejku z drzewa herbacianego i wody.

Pająki: Pająki nie lubią zapachu olejku eterycznego z pieprzu cayenne. Możesz spryskać okolice, gdzie często pojawiają się pająki, mieszaniną olejku eterycznego z pieprzu cayenne i wody.

Pchły: Pchły nie lubią zapachu olejku eterycznego z werbeny cytrynowej. Możesz spryskać ubrania i powierzchnie, na których przebywasz, mieszaniną olejku z werbeny cytrynowej i wody, aby je odstraszyć.

Podsumowując, olejki eteryczne mogą być skutecznym i naturalnym sposobem na odstraszanie komarów, kleszczy i innych owadów. Warto eksperymentować z różnymi olejkami i metodami aplikacji, aby znaleźć te, które najlepiej spełniają nasze potrzeby. Pamiętajmy jednak, że każda osoba może mieć inne reakcje na olejki eteryczne, dlatego zawsze należy przeprowadzić test na małej powierzchni skóry i skonsultować się z profesjonalistą przed ich użyciem.