Właściwości olejku eterycznego lawendowego


Dobry sen... Czym właściwie jest dobry sen? Dlaczego tak wiele osób ma z nim problem, pomimo tego, iż wszyscy urodziliśmy się ze zdolnością do snu?

Począwszy od zwiększonej energii, dobry sen ma wiele pozytywnych właściwości. W tym szybszy metabolizm, przez lepszą produktywności po zmniejszenie ryzyka chorób, stanów zapalnych. Jednym jednak z najważniejszych cech dobrego snu jest to, jak korzystanie wpływa na nasz układ odpornościowy.

Obecne czasy pandemii, wojny doprowadziły do przeogromnego wzrostu stresu. Obawy przed niepewnością ekonomiczną, strach przed zachorowaniem, utratą bliskich, te obawy bardzo obciążają nasz sen. Pandemia izolowała nas w domach, gdzie pozbyliśmy się ruchu, siedzieliśmy przed ekranami z pracą czy edukacją, jedliśmy mało wartościowe pożywienie i nadużywaliśmy alkoholu...

To wszystko przełożyło się na zwiększony poziom stresu, słabą kondycję fizyczną i bardzo często depresją. Wojna to podobne emocje i lęki, które nie czynią niczego dobrego, wręcz niszczą nas od wewnątrz.

Tak więc, jeśli poziom stresu wpływa na Twój sen i odwrotnie, nadszedł czas, aby zarządzanie stresem stało się priorytetem! Nie poddaj się temu zabójcy.

 

Olejek lawendowy jako naturalny sposób na bezsenność

 

Olejki eteryczne to lotne związki pozyskiwane z poszczególnych części roślin: nasion, liści, łodyg czy korzeni. Na sen najlepiej sprawdzi się olejek eteryczny lawendowy.

 

Lecznicze właściwości lawendy

 

Lawenda wyróżnia się nie tylko pięknym, intensywnym zapachem, ale ma też szereg właściwości leczniczych. W jej składzie znajdziemy: naturalne garbniki, triterpeny, fitosterole, kumaryny, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Jednak to właśnie olejek eteryczny pozyskiwany z suszonych kwiatów rośliny jest tym, co działa kojąco na organizm człowieka.

 

Olejek z kwiatów lawendy wpływa pozytywnie na układ nerwowy, łagodząc ból głowy, napięcia męśni oraz bóle reumatyczne. Relaksuje i uspokaja, nie powodując żadnych efektów ubocznych. Pomaga w walce z bezsennością, z którą zmaga się coraz więcej osób.

 

Jak zadbać o dobry sen?

 

Stres, przemęczenie, złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej. Wszystkie te czynniki wpływają na pogorszenie jakości snu, a w dalszej perspektywie na bezsenność. Ostatnie wydarzenia na świecie również nie napawają optymizmem, co może przełożyć się na problemy z zasypianiem. Jak sobie z tym wszystkim radzić? Sięgnij po olejek lawendowy na sen i zapomnij o problemach.

 

Jak wybrać dobry olejek eteryczny?

 

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy jest to olejek eteryczny, czy olejek zapachowy, czy jest czysty, czy jest100% naturalny, skąd pochodzi, z jakiej części rośliny, jaką ma nazwę botaniczną. Następnie sprawdź skład i nazwę producenta. Możesz wykonać również prosty test, nanosząc kroplę olejku na kartkę papieru, pozostawiając ją do wyschnięcia. Jeśli po kilku dniach na kartce pozostanie tłusty ślad, oznacza to, że olejek nie jest najwyższej jakości i jest rozcieńczony innymi olejami roślinnymi. Olejki również mogą być rozieńczone alkoholem i tu najłatwiej zweryfikować czy tak jest, olejek taki miewa zapach alkoholu. Zawsze możesz też postawić na sprawdzone rozwiązania i kupić olejki eteryczne BIO PURE.

 

Olejki nie tylko na sen

 

Jednym z flagowych olejków BIO PURE jest nie kto inny jak Lawenda. Olejek ten jest w 100% naturalny, nie zawiera żadnych dodatków ani syntetycznych substancji i świetnie sprawdzi się jako olejek na stres. Dzięki swoim właściwościom uspokajającym pozwoli ukoić nerwy po ciężkim dniu pracy, odepchnie natrętne myśli i da siłę do dalszego działania. Lawenda wąskolistna, poddana destylacji naprawdę potrafi zdziałać cuda, ale żeby się o tym przekonać, trzeba po prostu spróbować.

 

Olejki eteryczne, a aktywność fizyczna i odżywianie

 

Nie od dziś wiadomo, że nie istnieje coś takiego, jak lek na wszystko. Olejki eteryczne, choć bardzo pomocne w wielu schorzeniach nie zastąpią diety i ćwiczeń. Można jednak wykorzystywać je do aromaterapii podczas codziennej gimnastyki lub jako dodatek do dań bądź deserów.